Trendy w fotowoltaice w 2021 r. - jakie wyzwania stoją przed monterami?

Mimo że sytuacja gospodarcza w Polsce w 2020 r. nie była najlepsza, rynek fotowoltaiczny wciąż rozwijał się dynamicznie, osiągając nowe rekordy. Wszelkie raporty pokazują, że w 2021 r. tempo jego wzrostu przyspieszy jeszcze bardziej. Wraz z nim urosną wymagania klientów i… konkurencja. Na co warto zwrócić uwagę, żeby nie dać się przegonić? Pod jakim znakiem w fotowoltaice minie 2021 r.?

Jeszcze szybszy rozwój

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie w szybkim tempie. Co za tym idzie, energią odnawialną interesuje się coraz więcej inwestorów indywidualnych, ale też większych i mniejszych przedsiębiorstw. Firmy, które decydują się na instalacje pv, często budują za ich pomocą swój wizerunek jako odpowiedzialnych i świadomych. Zmiany klimatyczne to już nie tylko opowieści naukowców, ale realne niebezpieczeństwo, skutkujące klęskami żywiołowymi.

W 2021 r. strach przed kolejnymi niebezpieczeństwami będzie dynamicznie napędzał popyt na OZE. Na ten trend odpowie cały rynek pv - od producentów, przez dystrybutorów, aż po monterów. Instalacje staną się osiągalne dla jeszcze większej grupy ludzi - nie tylko dzięki niższym cenom, ale też większej dostępności do specjalistów. W ostatnich latach cena modułów pv spadała średnio o 40% rocznie - w tym roku ta wartość raczej przestanie spadać lub stanie się to tylko w małym stopniu.

PODPOWIEDŹ: Konkurencja na rynku pv z pewnością nie zmaleje. Nawet monterzy o ugruntowanej pozycji na rynku mogą doczekać się kryzysu. Klienci będą szukać specjalistów, którym mogą zaufać. Przekonaj ich, że jesteś taką osobą.

Mój prąd 3.0

Program Mój Prąd, pozwalający na dofinansowanie do 5 tys. zł na domową instalację fotowoltaiczną w dwóch poprzednich edycjach osiągnął ogromny sukces - z budżetu o wysokości 1,1 mld zł skorzystało aż 220 tys. prosumentów. Choć te wyniki pozytywnie zaskoczyły Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW, inwestorzy nie chcą się zatrzymywać i czekają na dalsze wsparcie od rządu.

Pełnomocnik ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska zapewnił, że program będzie kontynuowany również w 2021 r. - najprawdopodobniej wystartuje w połowie roku. Dłuższy niż zwykle czas oczekiwania jest spowodowany chęcią zebrania jak największego funduszu, ale też koniecznością wprowadzenia pewnych zmian.

Ireneusz Zyska podkreślił, że dopłaty będzie można uzyskać już nie tylko na same instalacje pv, ale też powiązane z nimi urządzenia - niewykluczone, że również akumulatory magazynujące energię. Zresztą zarówno o nich, jak i o ładowarkach do pojazdów elektrycznych, jako o najbliższej przyszłości OZE, dużo mówiło się na XII Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+.

WSKAZÓWKA: Wszystko wskazuje na to, że 2021 r. może być jak do tej pory najbardziej dynamicznym rokiem dla fotowoltaiki w Polsce. Klienci będą wymagali od monterów już nie tylko wiedzy z zakresu montażu instalacji, ale też doradztwa - czy to odnośnie programu Mój Prąd 3.0, czy też innych, powiązanych z energią odnawialną tematów. Bądź na bieżąco z nowinkami technologicznymi - to Ci się opłaci!

Jakość ponad cenę

Dopóki instalacje fotowoltaiczne były nowością, inwestorzy nie mieli takiej wiedzy, jaką zdobywają już dzisiaj. Przez ostatnie lata stawiali oni na jak najtańsze elementy, nie przykładając wagi do braku ich opłacalności, co wychodziło na jaw dopiero po kilku latach. Już w poprzednim roku można było zauważyć zmiany w podejściu klientów i choć wciąż duża część z nich skupia się na jak najniższych kosztach - w 2021 r. może się to zmienić.

Statystyczny klient zda sobie sprawę z tego, że nieco większa inwestycja generuje większe oszczędności w przyszłości. Co więcej, dzięki lepszej dostępności do informacji branżowych, stanie się dociekliwy i będzie chciał kupować elementy instalacji tylko ze sprawdzonych źródeł.

Nie wystarczą mu już panele znanej marki - bardziej skupi się na jej wiarygodności i ich parametrach. Dzięki temu na polskim rynku zaczną zdobywać popularność inne marki szanowane za granicą. Np. Sunrise - jedna z pierwszych firm zajmujących się fotowoltaiką, która oferuje panele o mniejszych rozmiarach i większej mocy, z 9 (zamiast standardowych 3 lub 5) szynoprzewodami. Korzysta też z ogniw połówkowych i technologii PERC. Wzrośnie też świadomość odnośnie do sprowadzania podrobionych lub używanych produktów.

WSKAZÓWKA: Aby utrzymać się na rynku, buduj swój wizerunek eksperta. Nie pozwól sobie na wpadki związane np. z nieuczciwymi dystrybutorami. Jak ich rozpoznać? Dowiesz się tego z artykułu: Przeczytaj, zanim kupisz panele fotowoltaiczne. Jak rozpoznać nieuczciwego dystrybutora?

Nowe obowiązki dotyczące bezpieczeństwa

We wrześniu 2020 r. zmieniło się prawo budowlane dotyczące instalacji fotowoltaicznych. Wpływa ono na większość instalacji o mocy powyżej 6.5 kWp oraz o kubaturze większej niż 1000 m3, które nie należą do stref zagrożonych wybuchem. Ich projekty muszą być uzgodnione z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż., który sprawdzi, czy znajdują się w nich m.in. ppoż. wyłączniki bezpieczeństwa.

Oznacza to, że cały proces instalacji systemu pv już teraz wymaga większego zaangażowania i poświęconego czasu. Wszystko wskazuje też na to, że wraz z rozwojem rynku, takich zapisów prawnych będzie się pojawiało tylko więcej.

WSKAZÓWKA: Przygotuj się na zmiany i wprowadzenie nowych wymagań dla monterów. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu wyłączników ppoż. Doradztwo jest w cenie - tym bardziej wtedy, kiedy Twoi klienci mogą dzięki Tobie oszczędzić, kupując coś naprawdę wysokiej jakości.

Pod koniec 2020 r. w Polsce było 457 433 prosumentów, czyli prawie o 11 tys. proc. więcej, niż 5 lat wcześniej. Rynek pv w Polsce rozwija się tak szybko, że prawdopodobnie już niedługo osiągnie cele, które zostały wyznaczone na 2030 r. (7 GW mocy zainstalowanej). Już dzisiaj, jeszcze przed wprowadzeniem programu Mój Prąd 3.0, możemy pochwalić się 4 GW.

Wzrost świadomości klientów to dobra wiadomość dla profesjonalistów, ale niekorzystna dla monterów, którzy nie podążą za nowymi trendami. Bądź w tej pierwszej grupie i wychodź naprzeciw oczekiwaniom konsumentów.

Szukasz dostawcy oryginalnych paneli, które pracują wydajniej od innych dostępnych na rynku, a także porządnie zbudowanych wyłączników ppoż. oraz w pełni bezpiecznych wind do paneli w niskiej cenie? Poznaj przyszłość fotowoltaiki, która zaczyna się już teraz - skontaktuj się z nami!